گالری عکس های شب.

F O C U L E N Z

چگونگی عکاسی در شب

بیشتر وقت ها افرادی که تازه شروع به عکاسی کردند خود را کمتر دچار چالش می کنند. آنها ترجیح می دهند در طی ساعات روز که نورسنجی راحت تر است عکاسی کنند. اما از عکاسی در شب غافل هستند. اگرچه که نورسنجی در هنگام شب کمی متفاوت تر از بقیه مواقع است ولی می توان دنیای دیگری را به تصویر کشید.

دنیایی که در طول روز بسیار معمولی از کنارشان میگذریم. ولی در هنگام شب می توان از همان صحنه ی به نظر معمولی عکسی خارق العاده بیافرینیم. کافی است با کمی تمرین و یادگیری تنظیمات دست به کار شویم.

حتما با خود فکر می کنید عکاسی در هنگام شب پدیده ای جدید در دنیای دیجیتال است. ولی در اشتباهید. اولین کتاب عکاسی در شب که مربوط به خیابان های پاریس بود در سال 1932 توسط جولا هالاس (براسای) منتشر شد. نام این مجموعه پاریس در شب است. امروزه با توجه به پیشرفت هایی که دنیای دوربینهای دیجیتال داشته اند عکاسی در شب بسیار راحت و امکان پذیر شده است.

نکات عکاسی در شب

نکاتی را که در هنگام عکاسی در شب باید رعایت کنید را به طور مختصر معرفی می کنیم.

استفاده از سه پایه

برای جلوگیری از لرزش احتمالی در هنگام عکاسی در شب و هنگام استفاده از سرعت شاتر پایین و بالا استفاده از سه پایه الزامی است. هنگام عکاسی مطمئن شوید که دوربین به خوبی روی سه پایه نصب شده باشد.

الویت دوربین

الویت دوربین را روی دستی یا manual تنظیم کنید.

دریچه دیافراگم

به خاطر کمبود نوری که در شب وجود دارد سعی کنید از دریچه دیافراگم باز استفاده کنید. یعنی از اعداد دیافراگم کوچک مانند f4 استفاده کنید.

حساسیت ایزو

برای بدست آوردن عکسی روشن حساسیت ایزو را بالا ببرید مانند 1000. البته انتخاب اعداد ایزو بستگی به نور محیط دارد. برای مثال اگر نور مهتاب داشته باشید نیازی به بالا بردن بیش از حد حساسیت ایزو نیست.

سرعت شاتر

انتخاب سرعت شاتر نظیر 30 ثانیه می تواند کمک بزرگی برای ثبت عکس در هنگام شب باشد. برای جلوگیرری از ایجاد لرزش های احتمالی استفاده از شاتر سیمی برای فشردن دکمه شاتر از راه دور و تنظیم دوربین روی سلف تایمر است.

وایت بالانس

بهترین تنظیم وایت بالانس برای عکاسی در شب، نور روز یا daylight است. در بیشتر دوربین ها به صورت پیش فرض وایت بالانس بر روی اتوماتیک تنظیم است. این باعث می شود که دوربین رنگ نور چراغ ها را به سفیدی نزدیک کند. همچنین می توانید وایت بالانس را خود به صورت دستی تنظیم کنید. برای ایجاد رنگهای گرم تر در عکس میتوانید از اعداد کلوین زیاد مانند 5000 استفاده کنید.

فرمت مناسب برای عکاسی در شب

مناسب ترین فرمت در هنگام عکاسی در شب raw است. از آنجا که مقدار نویز در عکس ها ممکن است بیشتر از مواقع دیگر باشد بهتر است از فرمت raw استفاده شود. بعد از عکاسی می توانید نویزهای ایجاد شده را در نرم افزارهای ادیت مثل فتوشاپ کمتر کنید.

مناظر شهری در شب واقعا فوق العاده هستند. عکاسی از این مناظر همراه با زیبایی های نوری مثل چراغ های نور افکن، نور ماشین ها و ساختمان ها لذت بخش است. مخصوصا هنگامی که از نتایج عکاسی خود راضی باشیم.

F O C U L E N Z
فوکولنز