گالری عکس پرتره.

F O C U L E N Z
28 تیر 1397
شیراز
نصیر رضایی نژاد
09177100280
28 تیر 1397
شیراز
نصیر رضایی نژاد
09177100280
28 تیر 1397
شیراز
نصیر رضایی نژاد
09177100280
28 تیر 1397
شیراز
نصیر رضایی نژاد
09177100280
28 تیر 1397
شیراز
نصیر رضایی نژاد
09177100280
28 تیر 1397
شیراز
نصیر رضایی نژاد
09177100280
28 تیر 1397
شیراز
نصیر رضایی نژاد
09177100280
28 تیر 1397
شیراز
نصیر رضایی نژاد
09177100280
28 تیر 1397
شیراز
نصیر رضایی نژاد
09177100280

عکاسی پرتره چیست

پرتره portrait درفرهنگ نامه به معنی تصویر ، نقاشی،مجسمه،پیکره،و… است و در معنای اختصاصی آن به مجسمه ی صورت،تصویر صورت،عکس صورت ومجسمه ی نیم تنه،اختصاص داده و شناخته می شود. یکی از مشهورترین انواع عکاسی، عکاسی پرتره است که در بین تمامی عکاسان اعم از آماتور، مبتدی و هم حرفه ای انجام می شود.در این نوع از عکاسی در زمینه های مختلفی می توان عکس برداری نموددر زمینه شخصی مثل عکاسی از دوستان، افراد خانواده و حتی خود عکاس نیز انجام می گیرد . عکاسان حرفه ای که در زمینه پرتره کار می کنند برای ثبت اثر خود با استفاده از تکنیک های عکاسی مثل استفاده از نور، رنگ ها و ترکیب بندی, عکس های با کیفیتی خلق می نمایند .

همچنین پرتره به معنای شباهت و همانندی ، توضیح و تعریف و ارائه شرح روشنی از یک موضوع است.اسم فاعل برگرفته از این ریشه portraitistعکاس،نقاشی صورت،مجسمه سازِصورت ونیم تنه را معنی می دهد و فعل portrayبه مفهوم به تصویر کشیدن بوسیله مجسمه یا تصویر، حتی بوسیله نمایش آن را به تصویر کشیدن یا نقش کسی را عیناً بازی کردن است.

عکاسی پرتره بر خلاف عکاسی پرسنلی که تاثیر بر روی ظاهر فرد دارد پا را فراتر نهاده و قصد دارد تا تمام و یا بخشی از شخصیت آن عزیز را در عکس نمود پیدا کرده را به تصویر بکشد .عکاسی پرتره، شاخه‌ای از عکاسی است که در آن از چهره انسان عکسبرداری می‌شود.عکاسی پرتره به عکس تمام قد، نیم تنه و یا چهره نگاری نیز اطلاق میشود.

از آنجایی که پرتره نگاری بیشتر معطوف به عکس از انسان ها می شود چند سال پیش معادل نادرست”تک چهره” برای واژه ی پرتره باب شد که به دلیل گویا نبودن و نامناسب بودن آن خیلی زود منسوخ گردید. پرتره در حقیقت می بایست نمای بزرگ تری از سوژه را نسبت به کل عکس در برگیرد تا امکان بررسی و مطالعه موضوع اصلی برای مخاطب میسر شود. شاید کوتاه ترین و درعین حال رسا ترین تعریف برای عکاسی پرتره را بتوان به این شکل ارائه کرد:شاخه‌ای از عکاسی است که در آن از چهره انسان عکسبرداری می‌شود.

تاریخچه عکاسی پرتره

این شاخه از عکاسی ازهمان بدو اختراع و رواج دوربین به وجود آمد واین از آنجایی نشات می گرفت تهیه عکس پرتره روشی ارزان تر و دست یافتنی تر و به مراتب راحت تراز نقاشی پرتره که تا قبل از رواج دوربین برای ثبت تصاویر چهره های سرشناس استفاده می گردید,بود.

در اواسط قرن نوزدهم ، هزینه ی نسبتا پایین عکسهایی که با تکنیک داگرئوتیپ گرفته می شوند، سبب رواج این سبک در چهره پردازی گردید. این روش ، اولین سبک عملی عکاسی است که در آن تصویر برروی صفحاتی از جنس فلز یا شیشه تشکیل می شد. نام مخترع این سبک لوئیس داگر است به سرعت در شهرهای بسیاری در سرتاسر دنیا، آتلیه هایی دایر گردیدند که برخی از آنها روزانه بیش از پانصد عکس می گرفتند . این سبک اولیه با چالش های فنی نظیر طولانی بودن زمان نوردهی مواجه بود.

سوژه ها معمولا در مقابل پس زمینه های ساده قرار گرفته و نور پردازی به آنها از طریق تابش نور ملایم از پنجره ی بالای سر آنها و انعکاس نورهای موجود به کمک آینه صورت می گرفت. با پیشرفت تجهیزات عکاسی، امکان گرفتن تصاویر با مدت زمان نوردهی کوتاه تر بوجود آمد و عکاسان آزادی عمل بیشتری بدست آوردند و بدین ترتیب توانستند سبکهای جدیدی در عکاسی پرتره ابداع نمایند.با گسترش تکنیکهای عکاسی، عکاسان پا از آتلیه فراتر گذاشته و استعدادهای خود را به سمت میادین جنگ ، آن سوی آبها و مناطق دوردست سوق دادند.

درباره ی عکاسی پرتره

عکاسی پرتره خود به تنهایی به شاخه های مختلفی تقسیم میشود در حیطه های متفاوت که در ذیل آورده شده است پس این نوع عکاسی خود شامل انواع مختلفی است

پرتره تمام قد

پرتره پرسنلی

پرتره هنری

پرتره سیاسی

پرتره تبلیغاتی

پرتره خانوادگی و …

نورپردازی در این شاخه از عکاسی ، عکاسی پرتره جزوه مهمترین اصولی است که باید به بهترین حالت انجام شود چون با استفاده از انعکاس نور برروی چهره میتوان تمامی حالات آن چهره را به نمایش گذاشت و قسمت های زیبا را برجسته تر با تابش بیشتر ومستقیم به تصویر کشیده که نورپردازی در عکاسی پرتره روش‌های متفاوتی را شامل می شود

نورطبیعی

نورپردازی رامبراند

نورپردازی پروانه‌ای

در عکاسی پرتره بایدقبل از انجام کار نکاتی را در نظر گرفت وضعیت قرار گرفتن دوربین نسبت به سوژه، لنز مورد استفاده، پس زمینه، موقعیت سوژه، حالت سوژه، کادر بندی و نورپردازی ، البته نباید فراموش کرد که برای تهیه یک پرتره خوب با داشتن اطلاعات قبلی درباره ی سوژه و مطالعه در مورد آن ارزشمند است و می توان بهترین نتیجه را اخذ کرد . در هنگام عکاسی، می توان درباره کار، سرگرمی ها، علائق و موضوعات مورد توجه سوژه با او به گفتگو پرداخت و در خلال گفتگو به حرکات، اشارات و رفتارهای شخصی او توجه کرد.که این کار باعث می شود سوژه مورد نظر ما آرامش پیدا کند واین آرامش در حالت وچشمان او در زیبایی واثر بخشی کار به تصویر کشیده شود

معمولاً فاصله های کانونی لنزهای مورد استفاده برای عکاسی پرتره بخاطر بار روانی لنزهای واید و نرمال، از دو برابر نرمال به بالا و بخاطر کاهش شدید عمق میدان وضوح در لنزهای تله بلند، کمتر از چهار برابر لنز نرمال است.به همین خاطر است که عکس‌های پرتره را با عمق میدان کم (یعنی با دیافراگم باز) تهیه باید کرد تا پس زمینه محو شود و سوژه با تاکید بیشتری دیده شود. یک عکاس آماتور موفق پرتره، باید بتواند با سرعت کار کرده و ویژگی های فردی خاص و معانی حالاتی مانند خم شدن سر، برق زدن چشم و تغییرات آنی چهره سوژه را تشخیص داده و آن ها را ثبت نماید.در این کار پس از مطالعه تنها با تمرین می توان مانند عکاسان حرفه ای پرتره عکس گرفت که آنها نیز از همین عکس پشت سر هم گرفتن وسریع بودن در گرفتن عکس استفاده می کنند برای به تصویر کشیدن تمامی حالات سوژه انتخاب شده .

استفاده از لنز های سریع پرایم Prime برای پرتره گرفتن خیلی خوب است اما این لنز ها گران قیمت هستند و با استفاده از لنز هایی که با دوربین عرضه می شوند و لنز های زوم دیگر هم می توان عکس های فوق العاده ای ثبت کرد . استفاده از لنز های خاص مانند Lensbaby، Tilt shift و یا حتی Pinhole هم می تواند نتیجه جالبی به همراه داشته باشد .

لنز نقش بسیار مهمی را در به وجود آمدن یک پرتره زیبا ایفا می کند. اما اینطور نیست که بتوان لنزی را مناسب و یا نا مناسب برای پرتره دانست، چرا که بسته به شرایط، سوژه و مکان عکاسی می تواند لنز دیگری مناسب تر باشد.

F O C U L E N Z
فوکولنز