معرفی کتاب .

F O C U L E N Z

نام کتاب : قرار بر شکفتن میخک بود

نویسنده / مترجم
احسان رضایی
تعداد صفحات
66 صفحه
توضیحات
دومین مجموعه‌ی شعراین شاعرکه شامل اشعار سپید و کوتاه است. این مجموعه از دنیای اندیشگانی شاعر سخن می‌گوید؛ دنیایی که آمیزه‌ای از مرگ، عشق، نبودن‌ها و بودن‌ها است.این مجموعه شامل ۵۹ شعر است که آن‌ها را در سه سال اخیر سروده است، که نگاه دیگری است به هستی، نگاهی متمایز از آنچه در نخستین مجموعه‌ی شعرش با عنوان "سپیدبافی موهای مردگان" داشته است. تصویری از گیسوان سپید مرگ تا شکفتن میخک...

نام کتاب : سپیدبافی موی مردگان

نویسنده / مترجم
احسان رضایی
تعداد صفحات
79 صفحه
توضیحات
در سراسر این کتاب ما با شاعری سروکار داریم که قرار نیست در قالب یک روشنفکر آگاه خود را به ما نشان بدهد . احسان رضایی شاعری ست که از منظر انسان به جهان و دغدغه های پیرامونش نگاه می کند ؛ لذا جهان بینی او در محیطی که برای شاعر قابل لمس حسی و عاطفی ست قابل توجیه است. زمانی که واژگان پرکاربرد این مجموعه ، چون گورستان و مرگ که جزئی از زندگی هستند در زنجیره ی زبانی شاعر قرار می گیرند از معانی ضمنی خاصی سرشار می شوند و همین امر باعث می شود ما جریان ذهنی او را که سازنده ی شکل بیانی ویژه ای ست دنبال کنیم. در این شعرها تصاویر و عواطف در رابطه ای متناسب و در عین حال تعریف نشده در کنار هم قرار می گیرند تا در حالی که جلوه و نمود طبیعی خود را حفظ می کنند مبین معانی عمیق تری شوند(کیوان براهنگ) // لینک دانلود کتاب : http://www.foculenz.ir/pdf/sepidbafi.pdf

نام کتاب : ترکیب بندی در عکاسی

نویسنده / مترجم
هارالد مانته / پیروز سیار
تعداد صفحات
107 صفحه
توضیحات
کتاب" ترکیب بندی در عکاسی" تحلیل موشکافانه ای از سازاهای تصویر و نیز مثال های عکاسی عالی را مورد بررسی قرار داده است. اصل این کتاب به زبان آلمانی نوشته شده و قبلا به دو زبان انگلیسی و فرانسه ترجمه گردیده است. ترجمه فارسی این کتاب توسط پیروز سیار از روی ترجمه فرانسه آن صورت گرفته است و سعی دارد گوشه هایی از اصول بنیادی هنر ترکیب بندی را نشان دهد. این کتاب در 5 بخش قطع، نقطه، خط، سطح و تضادها نوشته شده است و مطالب آن به 48 موضوع مجزا تقسیم شده است و برای هر مطلب عنصر ترکیب بندی مربوط به آن وسیله، مثال های عکاسی و طرح های توصیفی ارائه شده است. در بخش قطع به موضوعاتی چون "بررسی قطع سطح"، "قطع مربع" و" قطع مستطیل" پرداخته شده است. "نقطه قوی سطح"، "شکل های نقطه ها"، "همجواری دو نقطه" و "دگرگونی های مثلث دیدگانی" از موضوعات بخش نقطه است. در بخش خط نیز به" خط عمودی"، "خط افق"، "خط مایل" و" تضادهای خط ها" توجه شده است. در قسمت سطح به مثلث، دایره، مربع، مستطیل، شکل های آزاد ، شکل های تخیلی و در بخش تضادها به موضوعات نقطه و خط، نقطه، سطح و خط، بخش بندی طلایی و تقسیم فضا، تضاد کمی و ... پرداخته شده است. ترکيب‌بندي يا کمپوزيسيون از اجزا اصلي تشکيل دهنده يک عکس است و نقش به‌سزايي در رساندن مفهوم و خواست عکاس به مخاطب دارد و در این کتاب سعی شده مفهوم هنر عکاسی به خوبی برای خوانندگان روشن شده و دنیایی جدید از تصویر به روی وی گشوده شود.

نام کتاب : گريه بيدارمان نكرده هنوز

نویسنده / مترجم
رضا طبيب زاده
تعداد صفحات
132 صفحه
توضیحات
گریه بیدارمان نکرده هنوز نوشته ی رضا طبیب زاده است که توسط نشر آنیما در سال 1397 به بازار عرضه شده است. این اثر مجموعه‌ای‌ست از سروده‌هایی مربوط به سال‌های هشتاد و هشت تا نود و هفت این شاعر.

نام کتاب : پشت دیوار صدایی

نویسنده / مترجم
کیوان براهنگ
تعداد صفحات
80 صفحه
توضیحات
دراین کتاب مجموعه ای از 54 سروده از کیوان برآهنگ، شاعر، امین دانشور، عکاس، مریم وراوی پور، هنرمند گرافیست و کالیگرافی و هانیه میرزایی در مقام تصویرگر کنار یکدیگر قرار گرفته اند .

نام کتاب : قرار نیست اتفاقی بیفتد

نویسنده / مترجم
کیوان براهنگ
تعداد صفحات
64 صفحه
توضیحات
دراین کتاب مجموعه ای از 45 سروده از کیوان برآهنگ، شاعر، امین دانشور، عکاس، مریم وراوی پور، هنرمند گرافیست و کالیگرافی و هانیه میرزایی در مقام تصویرگر کنار یکدیگر قرار گرفته اند .

نام کتاب : نان گرسنه

نویسنده / مترجم
روح اله کرهانی شیرازی
تعداد صفحات
72 صفحه
توضیحات
کتاب از نوع ادبی کاریکلیماتور یا همان کاریکاتور کلمات به تعبیر پرویز شاپور پدر این ژانر ادبی که خود قله آن بود و اینک نان گرسنه که حرف‌های وزینی به همین قیاس می‌زند. زیرا ترمز خیالش که برید شاعر شد یا چتر بر می‌دارم زیرا از چشمانت شیطنت می‌بارد که بار ادبی و معنایی مناسبی دارند. (علی ربیعی(ع-بهار))

نام کتاب : هزار سال عاشقی

نویسنده / مترجم
سیروس نوذری
تعداد صفحات
336 صفحه
توضیحات
دفتر «هزار سال عاشقی» حاوی 318 عاشقانه كوتاه است. این شعرها در قالب هایكوی ایرانی سروده شده‌اند و اندیشه غالب در آنها «عشق» و «مرگ» است. شاعر در این سروده‌ها به جای زندگی، عشق را در برابر مرگ نهاده است؛ یعنی آن‌چه كه می‌تواند مرگ را پس زند نه زندگی، بلكه عشق است.

نام کتاب : نقد عکس

نویسنده / مترجم
تری برت / اسماعیل عباسی / کاوه میر عباسی
تعداد صفحات
300 صفحه
توضیحات
«نقد عکس» که کتابی است درباره‌ی خواندن و نوشتن نقد عکس، تا با استفاده از روندهای نقد بتوان عکس‌ها را بهتر ارزیابی کرد، توسط بسیاری از کار‌شناسان و متخصصان عکاسی ستوده‌ شده است. هر چند مخاطبان کتاب دانشجویان رشته عکاسی هستند اما بی‌تردید برای تمامی عکاسان و علاقمندان به عکاسی و رشته‌های هنری کتابی پر فایده است.

نام کتاب : کتاب رنگ

نویسنده / مترجم
جوهانز ايتن / محمدحسين حليمي
تعداد صفحات
252 صفحه
توضیحات
كتاب مهم‌ترين اثر آموزشي در باب زيبايي‌شناسي رنگ است و با آن‌كه بيش از سي سال از انتشار آن مي‌گذرد از معتبرترين منابع هنري و رايج‌ترين كتاب‌هاي مقدماتي آموزش رنگ به شمار مي‌رود و در مدارس هنري،هنرستان‌ها و دانشگاه‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد. نويسنده در اين اثر به مباحث فيزيك رنگ، واقعيت رنگ و اثر رنگ، هماهنگي رنگ‌ها، مطابقت ذهني رنگ‌ها، نظريه رنگ‌ها، تركيب و تضاد رنگ‌ها و... مي‌پردازد.